Jak powinniśmy mielić kawę? Kawowe ABC

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Jak powinniśmy mielić kawę? Kawowe ABC

Dla miłośników świeżo przygotowanej kawy, niezbędnym narzedziem w kuchni jest młynek do kawy. Aromat zawarty jest w ziarnach, które po zebraniu sa palone, aby wydobyć ich smak musimy je zmielić, najlepiej przed samym parzeniem kawy. Eldom przygotował w swojej ofercie kilka modeli do wyboru.  Młynki żarnowe jak i udarowe.
Eldom mk100s ostrza

Jak powinniśmy mielić kawę?

Bariści podpowiadają – najlepsza kawa, to ta zmielona tuż przed zaparzeniem. Stopień zmielenia ziaren powinien być dopasowany do sposobu parzenia kawy i do narzędzi jakie przy nim wykorzystujemy: czy mamy do czynienia z ekspresem ciśnieniowym, przelewowym czy tradycyjnym parzeniem kawy. Ma to ogromny wpływ na smak kawy:
1. Kawa grubozmielona stosowana jest przeważnie w ekspresach przelewowych. Grubsze drobinki kawy nie zatykają filtrów i będą one służyły dłużej. Smak kawy pozostaje bez zmian, gdyż w przypadku ekspresów przeleweowych gorąca woda ma długi kontakt z ziarnami, stąd w końcowym efekcie otrzymujemy smaczną i aromatyczną kawę.
2. Kawa średniozmielona najczęściej wybierana do kawiarek. Proces parzenia kawy rozpoczyna się tu od podgrzania wody, która zamienia się parę wodną, a następnie pod ciśnieniem przedostaje się do dzbanka, przechodząc przez umieszczoną w sitku kawę. Przygotowany w ten sposób napar jest mocny i aromatyczny. Kawa z kawiarki jest mocniejsza niż kawa z ekspresu przelewowego. Średnia grubość mielenia to kompromis między dbałością o kawiarkę a jakością otrzymywanego napoju.
3. Kawa drobnozmielona to najlepsza metoda, jeśli korzystamy z ekspresu ciśnieniowego. W tym przypadku czas parzenia, czyli bezpośredniego kontaktu wody i kawy, jest bardzo krótki, nie przekracza trzydziestu sekund, dlatego drobniejsze mielenie gwarantuje szybsze wydobycie smaku co za tym idzie lepszy jakościowo napój.
4.Kawa zmielona bardzo drobno przydaje się najczęściej w tradycyjnych polskich domach, gdzie wsypuje się proszek do kubka czy filiżanki i zalewa się wrzątkiem. Zmielona praktycznie na pył kawa jest też idealna do parzenia po turecku. Kawa po turecku parzona jest w małym, najczęściej miedzianym tygielku o wąskiej szyjce – dżezwie – wyposażonym w długą rączkę. Wąska szyjka dżezwy pozwala na wytworzenie się pianki bez doprowadzania napoju do wrzenia  Kawa zalewana w szklance lub kubku, to nie jest kawa po turecku.

Dlaczego warto pić kawę?

Chroni przed chorobami nowotworami
Zawiera antyoksydanty
Chroni przed promieniami UV
Wspomaga spalanie tłuszczu
Poprawa krążenie krwi
Chroni przed chorobą Parkinsona
Obniża ryzyko depresji
Poprawia potencję
Zmniejsza ryzyko cukrzycy
Rodzaje podawania kawy: Espresso to matka wszystkich kaw, na jej podstawie serwowane są inne kawy. Jest mała (max. 30ml), czarna, mocna i bardzo wyrazista. Jest kawą przez którą najkrócej przepływa woda która wypłukuje najmniej kofeiny. Czyli pomimo skondensowania kawy przygotowane metodą przelewową będą miały znacznie więcej kofeiny. Cappuccino to espresso zalane spienionym mlekiem. Na jego powierzchni powinna utrzymywać się ponad centymetrowa pianka. Latte po włosku oznacza mleko. Kawa latte, to podobnie jak cappuccino, espresso zalane mlekiem, jednak w większej ilości. Pianki na samej górze jest mniej. Często podaje się late z  różnego rodzaju syropami smakowymi. Flat White to również kawa z mlekiem. Jednak w tym wypadku nie pieni się go, tylko podgrzewa. Często podawana jest z podwójnym espresso. Americano to inaczej polska „duża czarna”. Jest to espresso zalane gorącą wodą. Mocha to kawa uwielbiana przez łasuchów. Do espresso dodaje się czekolady, następnie zalewa je mlekiem podobnie jak latte. Czasami na wierzch kładzie się jeszcze bitą śmietanę. Macchiato to espresso, lekko zabielone spienionym mlekiem. Kawa po irlandzku
to najprościej mówiąc: kawa z whisky. Do espresso dodaję się miarkę whisky, uprzednio podgrzanej. Do tej mieszanki dosypuje się brązowy cukier. Na wierzch kawy wykłada się bitą śmietanę. Ristretto to jeszcze mniejsze espresso. Powinno mieć około 15ml. Do przygotowania kawy używa się mniej wody. Lungo jest odwrotnością Ristretto. To espresso, którego zaparzanie przedłuża się. Ma więc około 60ml. Jest przez to nieco łagodniejsze.
Zobacz Spieniacze do mleka które pomogą przygotować ci ulubioną kawę!
spieniacz do mleka eldom
Dobry ekspres ciśnieniowy to niemały wydatek, więc możemy posiłkować się młynkiem. Młynki żarnowe z roku na rok zyskują na popularności. Proces mielenia kawy jest prosty. W mechaniźmie mielącym znajdują się żarna – dwa elementy miażdżące ziarna podczas obrotu. Dzięki zautomatyzowaniu nie musimy używać do tego siły własnych rąk, szczególnie przydatne jest to ułatwienie w przypadku osób starszych. W przypadku żarnowego młynka do kawy powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale również na moc, pojemność oraz dodatkowe zabezpieczenia. Moc młynka wyrażana w watach pozwoli nam oszacować, ile ziaren kawy urządzenie jest w stanie zmielić podczas jednego procesu. Im wyższa moc, tym lwięcej ziaren zostanie zmielonych.
Polecamy nasz artykuł o tym jaki młynek do kawy eldom wybrać. Jaki młynek do kawy eldom wybrać?

Zapisz się do newslettera